HipHop for PHP – instalacja w Ubuntu 11.04

Postanowiłem opisać instalację oraz sposób użycia tego kompilatora, gdyż nie znalazłem zbyt wielu materiałów w języku polskim na ten temat.

Na początek uaktualniamy istniejące oprogramowanie:

Pobieramy niezbędne programy oraz biblioteki:

Teraz tworzymy na dysku katalog, do którego będziemy pobierali wszystkie potrzebne do instalacji pliki:

Wszystkie polecenia należy uruchamiać właśnie z tego katalogu. Skrypty będą automatycznie powracać do katalogu, z którego zostały wywołane.

Pobieramy źródła kompilatora (w chwili obecnej zajmują ok. 23 MB):

HipHop for PHP potrzebuje również bibliotek „libevent” oraz „curl”. Nie instalujemy ich jednak z oficjalnych repozytoriów, gdyż obie wymagają poprawek wprowadzonych przez programistów Facebooka.

Kompletne skrypty instalujące obie biblioteki poniżej:

Teraz czas na kompilację kompilatora. Osobom które testują HipHopa na maszynie wirtualnej polecam uprzednie przydzielenie trochę większej ilość pamięci RAM niż zwykle. W przeciwnym wypadku system będzie korzystał z pliku wymiany co znacząco wydłuży cały proces.

HipHop był tworzony dla systemów 64-bitowych. W chwili obecnej wsparcie dla 32-takich systemów jest eksperymentalne i nie wszystko może poprawnie działać.

Po zakończonej kompilacji dodamy alias, aby nie trzeba było za każdym razem wpisywać pełnej ścieżki do programu:

Teraz czas na test. Przed rozpoczęciem pracy z kompilatorem należy zdefiniować trzy zmienne. Zrobiliśmy już to wcześniej, ale podam odpowiednie polecenia jeszcze raz:

W chwili obecnej struktura katalogów wygląda u mnie w taki sposób:

Na dysku tworzymy katalog, a w nim przykładowy skryptem PHP, który wypisze słowa „Hello, World” na ekranie (zakładam, że nadal znajduje się w katalogu „hiphop-php”):

Najprostszym sposobem na uruchomienie kompilatora jest uruchomienie programu hphp:

Drugi sposób uruchamiania kompilatora zachowuje skompilowane programy w katalogach tymczasowych co pozwala na późniejsze uruchomienie aplikacji oraz podgląd źródeł C++:

Na ekranie powinniśmy uzyskać podobny wydruk:

Jak widać skrypt skompilował oraz uruchomił się poprawnie. Ostatnia linia zawiera katalog, w którym znajduje się skompilowany program oraz źródła. Interesujący jest rozmiar pliku wykonywalnego. Plik zajmuje ok. 25 MB, choć jego jedynym zadaniem jest wypisanie tekstu na ekranie ;)

Teraz możemy uruchomić aplikację:

oraz podejrzeć źródła C++:

Program możemy uruchomić również jako serwer. Do tego celu służy polecenie:

Powinniśmy uzyskać potwierdzenie uruchomienia serwera. Teraz wystarczy odwiedzić poniższy adres w przeglądarce, aby uruchomić aplikację:

Tak uruchomionym serwerem możemy sterować przy pomocy wiersza poleceń. Pełną listę poleceń znajdziemy pod adresem (korzystam z polecenia curl, gdyż wydruk jest czytelniejszy w konsoli):

Serwer zatrzymujemy poleceniem „stop”:

Po pełną listę poleceń oraz więcej przykładów użycia odsyłam w chwili obecnej na oficjalne Wiki.

Linki

https://github.com/facebook/hiphop-php/wiki/Building-and-Installing-on-Ubuntu-10.10
https://github.com/facebook/hiphop-php/wiki/Running-HipHop
http://php.webtutor.pl/en/2011/05/17/drupal-hiphop-for-php-vs-apc-benchmark/

2 Comments on “HipHop for PHP – instalacja w Ubuntu 11.04

  1. Wszystko super ale ja mam cały czas problem z instalacją czy znalazła by się tak dobra osoba która pomogła by mi to zainstalować na Linux…
    Pozdrawiam Marcin i z góry dziękuje :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.